Ядерний арсенал Китаю швидко зростає – експерт
Слабке місце в американській обороні: військова база США на острові Гуам під загрозою нападу з боку Китаю, оскільки Пекін нарощує ракетні арсенали.
А один із конгресменів заявив, що Китай з кожним днем стає все більш серйозною загрозою.
Як і що можуть зробити з цим американські законодавці?
[Майк Галлахер, голова комітету Палати представників у справах Китаю]:
«Ми маємо діяти спільно з нашими союзниками».
Ласкаво просимо до програми «Китай у фокусі», я Тіффані Маєр.
***
Чи вразливі США перед атакою з боку Пекіна? На думку одного з провідних американських законодавців — так.
Лінія фронту, про яку він каже, розташована приблизно за тринадцять кілометрів від Пентагону — на острові Гуам у південній частині Тихого океану.
У листі, який потрапив у розпорядження телеканалу Fox News, голова комітету Палати представників у справах Китаю Майк Галлахер запросив у армії США докладну інформацію про те, як захистити найзахіднішу точку країни.
У чому терміновість?
На Гуамі розташовані бази ВПС та ВМС США, зокрема понад 20 тисяч американських військовослужбовців.
Під час будь-яких конфліктів за участю США в Тихому океані, наприклад, у разі можливого зіткнення з Китаєм через Тайвань, Гуам стане ключовим пунктом для базування американських бомбардувальників та підводних човнів.
Проте зараз цей життєво важливий військовий форпост перебуває під загрозою.
За словами Галлахера, Китай створив, цитата, «значний арсенал високоефективних крилатих ракет. Їх можна запускати з різних місць, зокрема з кораблів, підводних човнів та бомбардувальників».
Гуам розташований набагато ближче до Китаю, ніж Гаваї: менш ніж за три тисячі миль від його узбережжя.
На думку Галлахера, розгортання американських систем ППО запізнюється. Так, вихід прототипу нової пускової установки, яку обрали ще 2021 року, відклали до кінця 2024-го через проблеми з постачанням.
Тепер Галлахер просить армію надати інформацію про ці зволікання.
На тлі зростання напруженості у світі Китай нарощує свій ядерний арсенал.
Кріс Бірс поговорив зі старшим науковим співробітником Центру безпекової політики Грантом Ньюшемом, щоб дізнатися останні новини про зростання запасів ядерної зброї КНР.
[Кріс Бірс, журналіст]:
«Який стан ядерного арсеналу Китаю зараз?»
[Грант Ньюшем, старший науковий співробітник Центру безпекової політики]:
«За оцінками уряду, він становить близько п'ятисот ядерних боєголовок, і Китай має арсенал ракет, що швидко вдосконалюється, з якими ці боєголовки можна використовувати. Багато років уважалося, що в китайців боєголовок лише 250-300. І раптом, у 2021 році, експерти визначили, що їх 400, а у 2023 році — що їх 500. До кінця десятиліття, на їхню думку, вони матимуть близько 1000 боєголовок. Ми завжди недооцінювали швидкість розвитку китайського потенціалу. Тож цілком можливо, що в них їх більше, особливо якщо врахувати, що вони мають 3000 миль підземних тунелів, у яких можуть їх сховати».
[Кріс Бірс, журналіст]:
«Гранте, чи може їхня ядерна зброя досягти Сполучених Штатів прямо зараз?»
[Грант Ньюшем, старший науковий співробітник Центру безпекової політики]:
«Деяка з них може. Усе залежить лише від ракети, з якою ви її запускаєте. І в міру зростання їхніх можливостей, вони поступово зможуть вражати нас великою кількістю різних видів зброї. Ми перебуваємо в межах досяжності».
[Кріс Бірс, журналіст]:
«Гранте, Китай публічно заявив, що до 2049 року він повинен мати збройні сили світового класу. Чи вдається їм досягти цієї мети?
[Грант Ньюшем, старший науковий співробітник Центру безпекової політики]:
«Я думаю, що так. Вони кажуть про повітряні, морські та наземні війська, кіберелектронну боротьбу у відкритому космосі, ракетно-ядерні сили і навіть про Місяць і космічний простір. Вони цього прагнуть і досягають величезного прогресу. Треба сприймати їхні слова серйозно. Імовірно, до 2049 року вони цього досягнуть».
[Кріс Бірс, журналіст]:
«Що ви порадите американським законодавцям з огляду на все це?»
[Грант Ньюшем, старший науковий співробітник Центру безпекової політики]:
«Перше, що треба зробити — припинити фінансувати КНР. Ми фактично фінансуємо нарощування їхньої військової могутності. Треба приструнити Волл-стріт, наш бізнес-клас та клас інвесторів, які мають великий вплив на Капітолійському пагорбі, а потім розробити послідовний план відновлення наших збройних сил, причому швидко».
[Кріс Бірс, журналіст]:
«Добре, Гранте, дякую, що приєдналися до нас».
[Грант Ньюшем, старший науковий співробітник Центру безпекової політики]:
«Дякую, що запросили».
Президент США Джо Байден має намір відновити військові зв'язки з Китаєм. Про це згадав Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван.
Слід зазначити, що в Китаї наразі немає міністра оборони. Пекін нещодавно змістив з цієї посади генерала Лі Шанфу, після того, як він на кілька місяців зник з поля зору.
Цього тижня президент США Джо Байден домагатиметься від Китаю відновлення військових зв'язків.
В інтерв'ю телеканалу CBS Салліван сказав (цитата): «Президент має намір домогтися відновлення військових зв'язків, бо вважає, що це відповідає інтересам національної безпеки США». А також, що: «Нам потрібні ці лінії зв'язку, щоб не було помилок, прорахунків чи непорозуміння».
Пекін перервав військову співпрацю з Вашингтоном після того, як у 2022 році спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі відвідала Тайвань — демократичний острів, який Китай називає своєю територією.
До цього американські та китайські військовики співпрацювали під час навчань та тренувань. Як, приміром, спільні навчання з надання гуманітарної допомоги на південному заході Китаю у 2016 році.